Coraz popularniejsze Rower miejski

Coraz częściej na polskich ulicach można zobaczyć rowerzystów, którzy nie tylko wybierają się na wieczorne, rekreacyjne przejażdżki, ale rower traktują jako codzienny środek transportu – do pracy, do szkoły, na zakupy. Infrastruktura miast jest z każdym miesiącem rozbudowywana i poprawiana właśnie pod kątem użytkowników jednośladów, a w większych miastach rozkwitają jak grzyby po deszczu systemy rowerów miejskich – jednym z pierwszych był oczywiście Wrocław. Czym jednak jest rower miejski i czym charakteryzuje się tego typu jednoślad?

Idea roweru miejskiego
Pomysł rowerów miejskich przyszedł do nas z zachodniej Europy. Mieszkańcy takich miast jak Paryż, Amsterdam, czy nawet znacznie mniejszych miejscowości w Niemczech, cieszą się tego typu systemem już długie lata. W Polsce rower miejski dopiero raczkuje i widoczne są jego początkowe problemy związane z funkcjonowaniem (mała infrastruktura, czy problemy z wypożyczeniem roweru i jego oddaniem do stacji).
Główna idea roweru miejskiego to możliwość krótkoterminowego wypożyczania jednośladów (najczęściej pierwsze 20, 30-minut jest za darmo) z ogólnodostępnych i automatycznych stacji. Ma to na celu nie tylko promowanie roweru jako środka komunikacji, ale także zachęcenie mieszkańców do zmian własnych nawyków – każdy samochód znikający z ulic miasta to mniejszy hałas i zanieczyszczenie środowiska.

Rower miejski
Czym jednak powinien charakteryzować się dobry rower miejski? Przede wszystkim powinien być rowerem niezniszczalnym. Niestety, ale wiele osób traktuje tego typu rowery jedynie jako chwilowy środek transportu i nie dba o nie. Dość często można zobaczyć poprzypinane do stacji rowery z przedziurawionymi dętkami, skrzywionymi obręczami, czy pogiętymi i połamanymi bagażnikami.
Rower miejski ma przeważnie obręcze 26″, które stanowią kompromis pomiędzy komfortem jazdy, a odpornością na warunki miejskie – krawężniki, czy kostkę brukową. Nie znajdziemy w nim żadnych amortyzatorów – byłyby to kolejne elementy, które mogłyby ulec uszkodzeniu, a których naprawa byłaby dość kosztowna. Są to rowery na sztywnych ramach, o prostych kierownicach, wyposażone tylko w to, co niezbędne – dzwonek, światła z przodu i z tyłu (wymagania prawne dotyczące rowerów poruszających się po drogach) oraz zintegrowane w piaście przerzutki. Całości dopełnia koszyk na kierownicy, bądź bagażniku, do którego można włożyć zakupy, czy torebkę.

Pozostaje mieć nadzieję, że system rowerów miejskich w Polsce będzie z każdym dniem rozbudowywany i nawet na osiedlach oddalonych od centrum będzie można z łatwością znaleźć stację, aby wypożyczyć jednoślad i dojechać do pracy, czy szkoły.

Więcej informacji znajdziesz na : https://biketopia.pl

About author

admin

Post a comment