JAK ZBUDOWAĆ KOŁO ROWEROWE

Słyszysz przerywany odgłos tarcia jednego, lub obu kółek? Oto jak je wycentrować i wyprostować.


O nie, nie udało ci się uniknąć ogromnego wyboje w połowie jazdy, a teraz słyszysz przerażający, przerywany odgłos trzeszczenia koła, które zostało wygięte. Czy jest to zadanie, które może być naprawione tylko przez twojego zaprzyjaźnionego mechanika rowerowego? Niekoniecznie. Naprawa koła może być wykonana przez każdego – oto jak.

Witamy w mrocznej sztuce trudzenia kołami. Cóż, nie aż tak ciemna sztuka. Tworzenie koła z piast, szprych i obręczy jest naprawdę trudne, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje piast i obręczy tam. I to jeszcze zanim zdecydujesz, ile razy chcesz przekroczyć szprychy. Ale samo założenie koła jest stosunkowo proste.

Jednakże, aby wykonać rozsądną pracę z nim, będziesz idealnie potrzebował:

Porządnej pompy, najlepiej gąsienicowej, aby napompować opony do odpowiedniego ciśnienia.
Klucz do szprych lub klucz do szprych, który dokładnie pasuje do Twoich szprych. Nie używaj szczypiec!
Aby znacznie ułatwić sobie życie, będziesz również chciał użyć stojaka do pracy na rowerze lub nawet stojaka do zawieszania kół. Najwyższa rada: Jeśli próbujesz przejechać koło w połowie jazdy, jako prowizorka możesz użyć dętki jako zawiesia do zawieszenia tylnego koła na ziemi. Zawieś je na gałęzi drzewa lub innej podobnej wysokości, a następnie zahacz o siodło na dwóch końcach.
Para grubych, pełnych palców rękawic.
Trochę lekkiego smaru, jeśli twoje koła są starożytne.
Koło rowerowe jest świetnym elementem konstrukcyjnym; piasta w rzeczywistości zwisa z obręczy za szprychy. Może to być oczywiste, ale wszystkie szprychy, od których zaczynało się koło, są potrzebne, aby mieć jakąkolwiek szansę na jego poprawne wyprostowanie. Jako bardzo przybliżony przewodnik, liczba szprych jest zazwyczaj podzielna przez cztery.

Zanim cokolwiek zrobisz, upewnij się, że Twoje opony są napompowane do właściwego ciśnienia, które zazwyczaj jest zaznaczone na ścianie bocznej opony. Następnie upewnij się, że koło, które zamierzasz poprawić, jest prawidłowo zamontowane w wyrzutni. Pomoże Ci to, jeśli podczas zamykania szybkozamykacza ktoś będzie naciskał na siedzisko tylnego koła lub na wspornik kierownicy przedniego koła.

Aby ułatwić wyjaśnienie tego procesu, poprawmy tylne koło, a klocki hamulcowe w rowerze posłużą nam jako wskazówka co do prawdziwości koła. W tym momencie założymy, że koło siedzi idealnie w środku łańcucha, a tylny hamulec jest scentralizowany.

z całą pewnością zrobi to
Truing to po prostu przypadek poluzowania niektórych szprych i dokręcenia innych, ale cokolwiek robisz, wykonuj te regulacje w bardzo małych ilościach – to jest bardzo ważne! To zadziwiające, jak bardzo pełna rewolucja klucza szprychowego może przyśpieszyć obrót koła, więc idź delikatnie i stabilnie. Przezwyciężenie entuzjazmu wciągania kółek może często prowadzić do pogorszenia problemu.

Mając rower w stojaku lub zawieszony w inny sposób, należy ustawić się z tyłu roweru i patrzeć w kierunku jego przodu. Jeżeli koło chwieje się w lewo – tzn. w stronę koła bez zawirowań – należy zaznaczyć ołówkiem na ścianie bocznej opony, gdzie zaczyna się i kończy odchylenie.

Powiedzmy, że pomiędzy naszymi śladami znajduje się pięć szprych. Zwróć uwagę, jak szprychy obracają się na przemian z obu stron piasty. Jeszcze raz, powiedzmy, że trzy z tych pięciu szprych pochodzą z lewej strony piasty (strona koła bez zawirowań). Ponieważ są one z lewej strony, a nasze koło chwieje się w ten sposób, musimy je lekko poluzować, przy czym szprycha środkowa (ta w punkcie największego odchylenia) jest poluzowana nieco bardziej niż dwie pozostałe. Tutaj mówimy tylko o ćwierć obrotu. Lepiej zrobić kilka korekt ćwierć obrotu, niż próbować wyprostować obręcz za jednym zamachem.

Na dwóch pozostałych szprychach (tych od strony zębatki) musimy je lekko dokręcić, aby naciągnąć obręcz w prawo. Ponownie wykonujemy to w odstępach ćwierć obrotu, na przemian poluzowując szprychy po stronie, ku której kołysze się obręcz, i dokręcając szprychy po przeciwnej stronie, aby naciągnąć koło na prostą.

Małe poprawki
W miarę zbliżania się do prawdziwego koła, czasami pomocna jest regulacja klocków hamulcowych bliżej obręczy za pomocą regulatora hamulca. W ten sposób możemy dojść do prostszego koła, z zauważalnymi nawet niewielkimi odchyleniami. W odróżnieniu od przedniego koła, z uwagi na tryb jazdy, tylne koło nie jest symetryczne. W związku z tym szprychy w układzie zębatkowym są zazwyczaj bardziej napięte. Dla nas jest to kwestia czysto akademicka i nie wpłynie to na naszą wiarygodność koła.

Why the gloves? Basically, because we have to de-stress the wheel as we true it up. This is done by squeezing the spokes where they cross, and is less painful with gloves. This produces some amazing noises, but should help ensure that the spokes are not twisted or binding up against each other.

Why the lubricant? If you haven’t trued the wheel up in a while, it’s likely that the spoke nipples will be hard to turn, so before attempting to do anything, put some light oil where the spoke goes into the spoke nipple. Do this ideally on every spoke, and spin the wheel to force the oil into the spoke nipple. Leave it for a while to soak in, and truing up will be much easier.

A wheel with around a millimetre of deviation is sufficiently acceptable; the only perfectly straight wheels are found on brand new bikes in the showroom. Finally, it’s wise to re-adjust your brakes once you’ve got the wheels as straight as possible.

About author

admin

Post a comment